Tytuł polski: "Mnich"
Tytuł oryginalny: "The Monk"
Pierwsze wydanie: 1796
Pierwsze wydanie polskie: 1975
Stron: 448
Autor: Matthew Gregory Lewis "Mnicha" napisał mając 19 lat :) - jeżeli chcesz dowiedzieć się o nim czegoś więcej, kliknij
TUTAJ :)
Treść: Akcja powieści rozgrywa się częściowo w ponurej scenerii: stare zamczyska, groty, labirynty podziemnych korytarzy, grobowce. Na tym tle pojawiają się moce nadprzyrodzone, krwiożercze upiory, szatany w ponętnych wcieleniach, obsesja śmierci. Zjawiska przyrody solidarnie współdziałają z owymi elementami grozy. Są też w "Mnichu" pełne napięcia epizody i sytuacje - krwawa oberża, porwania, pogoń za uciekającymi z rąk podstępnych zbójców, nadto dworni kawalerowie, piękna dziewczyna, zmuszona przez przewrotnych krewnych do wstąpienia do klasztoru; przebiegły pazik zakochanego kawalera, serenady pod oknem ukochanej, cygańskie wróżby, które się sprawdzają...
Według Esy: Podczas dobiegających już końca tegorocznych wakacji udało mi się przeczytać kilka powieści gotyckich (m.in. "Tajemnice zamku Udolpho" oraz "Zamczysko w Otranto") i z pewnością mogę powiedzieć, że moją ulubioną zostanie "Mnich". Minusem (choć bardzo często uroczym) wielu książek tego typu jest fakt, że akcja toczy się baaardzo powoli, więc musimy mieć dużo samozaparcia, aby dobrnąć do końca, choć ostatecznie z lektury jesteśmy zadowoleni i pamiętamy ją przez bardzo długi okres czasu. Z powieścią M.G. Lewisa było troszkę inaczej - wciągnęła mnie już od pierwszej strony, w wyniku czego przeczytałam ją bardzo szybko :) Na książkę skusiłam się dlatego, ponieważ główna bohaterka "Opactwa Northanger" "Mnicha" czytała z wypiekami na twarzy, a wydarzenia opisane w książce wydawały jej się przerażające :) Mówiąc najprościej - byłam ciekawa jakie wrażenie wywrze na mnie pozycja sprzed ponad 200 lat... :)
|
M.G. Lewis - autor powieści |
"Mnich" obfituje we wszystko to, co powinno znaleźć się w powieści gotyckiej: pojawiają się elementy grozy związane z przepowiedniami i proroczymi snami, opowieści o duchach rodem z horroru, a nawet rytuał przywołujący szatana. W książce znajdziemy zarówno postaci pozytywne jak i te celujące w okrucieństwie ( w tym Lucyfera) , spotkamy się z miłością, gwałtem, a nawet kazirodztwem, a wszystko to wydarzy się w atmosferze starego opactwa i jego podziemnych tuneli. Akcja koncentruje się wokół trzech wątków: uchodzącego za świętego opata Abrozja, kuszonego przez siły ciemności; młodej Antonii, która przybywając do stolicy dla polepszenia losu swojego i matki, znajduje zgubę; oraz miłości dwojga kochanków, Agnes i Rajmonda, przed którymi piętrzą się wszystkie możliwe przeszkody. Wszystkie trzy przeplatają się, a bohaterowie mniej lub bardziej świadomie przyczyniają się do wzajemnego nieszczęścia.
Powieść wydawała mi się ciekawa także ze względu na fakt, że po jej publikacji pod koniec XVIII wieku wywołała spore zamieszanie i nie ma się co dziwić - mnich, a więc osoba duchowna została ukazana w złym świetle, a opis wywoływania szatana pojawia się w powieści Lewisa po raz pierwszy w literaturze! :) Być może nowości te nie zrobią na nas tak dużego wrażenia jak dawniej, ale warto o tym wiedzieć :)
Dopiero po przeczytaniu "Mnicha" dowiedziałam się o istnieniu ekranizacji tej książki pod tym samym tytułem, ale ponieważ słyszałam na jej temat najróżniejsze opinie, pewnie się nie skuszę - nie chciałabym zepsuć sobie wrażenia, jakie wywarła na mnie powieść, którą oczywiście polecam! :)
Na mapie świata stawiam kolejną czerwoną kropkę :) Jeżeli macie ochotę przyłączyć się do zaproponowanej przeze mnie literackiej podróży, to jest mi bardzo miło :) Proszę jedynie o wspomnienie o tym, że to ja coś takiego wymyśliłam :) Chętnie będę śledzić Waszą podróż :) Więcej o projekcie, możecie przeczytać TUTAJ :)
Książka bierze udział w wyzwaniu "Czytam książki wydane przed 1990 rokiem"
Zauważyłam, że zawsze wybierasz ambitną literaturę- to się chwali :)
OdpowiedzUsuńCzyżby książka do wyzwania? :)
Wyzwanie tylko przy okazji :) Po prostu miałam taki wakacyjny plan - przeczytać powieści gotyckie. Czysta ciekawość... :)
Usuńksiążka z XVIII wieku - faktycznie ambitnie :) ale jeśli o mnie chodzi, to raczej sobie daruję; nie moje klimaty...
OdpowiedzUsuńJa chętnie przeczytam,czekałam na Twoją opinię:)
OdpowiedzUsuńKiedyś miałam fazę na powieść gotycką i przeczytałam wszystko co po polsku zostało wydane, choć wiele tego nie ma. A ostanio trafiłam Na Italczyk czyli Konfesjonał Czrnych Pokutników i zrobiłam sobie powtórkę:)
OdpowiedzUsuńNie wiem dlaczego, ale Mnich kojarzył mi się z horrorem w stylu Mastertona. Cieszę się, ze to powieść gotycka - lubię takie. Chętnie spróbuję :)
OdpowiedzUsuńoo bardzo mnie zaciekawiłaś :)
OdpowiedzUsuńJa jeszcze nie czytałam tematycznie takiej powieści, ale w sumie to by mogła mi się spodobać:) Niedawno czytałam też fajną o mnichu, szatanie:)
OdpowiedzUsuńZ pewnością przeczytam tę książkę jak tylko upoluję ją w jakimś antykwariacie (literackie perełki muszę mieć u siebie na półce).
OdpowiedzUsuńZapowiada się naprawdę ciekawie.
OdpowiedzUsuńNigdy nie czytałam powieści gotyckiej :) ta brzmi ciekawie!
OdpowiedzUsuńPoszerzasz moje horyzonty literackie. Fakt, że nie czytałam nigdy powieści gotyckiej to nic. Ja nawet nie czytałam nigdy wcześniej recenzji powieści gotyckiej :). Jest to wprawdzie nie do końca moja bajka, ale czasami lubię eksperymentować z nowymi gatunkami.
OdpowiedzUsuńNigdy nie czytałam powieści gotyckich, ba nawet o nich nie słyszałam. Podziwiam Cię, że wybrałaś taką lekturę i zarazem mnie bardzo nią zainteresowałaś. Widzę, że zarówno blog, jak i mapka świetnie się rozwijają:))
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!!
Mimo że bywają schematyczne, bardzo lubię zaczytywać się w powieściach gotyckich, szczególnie latem kiedy mam na to dużo czasu. Mnicha także oczywiście czytałem ze sporą radością.
OdpowiedzUsuńO, miałam już kiedyś ochotę na tę książkę, ale wyleciało mi z głowy ;) Też pamiętam, że czytała ją bohaterka "Opactwa Northanger". Może w końcu się za to wezmę :)
OdpowiedzUsuńPlanuję przeczytać, bo postanowiłam zapoznać się ze wszystkimi powieściami gotyckimi jakie w Polsce wydano ;)
OdpowiedzUsuńDla mnie to są zabobony - wszystko oparte o coś nieprawdziwego..
OdpowiedzUsuńCiekawa pozycja, musimy zabrać się na czytanie :) Są to idealnie nasze klimaty! Życzymy udanego prowadzenia bloga i pozdrawiamy :)
OdpowiedzUsuńhttps://ezolinia.pl/
Bardzo ciekawa i fascynująca pozycja, wnosząca wiele do życia :)
OdpowiedzUsuńkd 14
OdpowiedzUsuńoff white t shirt
stephen curry shoes
cheap golden goose
off white hoodie