niedziela, 24 listopada 2013

"Kwiat śniegu i sekretny wachlarz", czyli wstrząsająca opowieść o życiu chińskich kobiet...


TYTUŁ: "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz"
TYTUŁ ORYGINALNY: "Snow flower and the secret fan"
WYDAWNICTWO: Świat Książki
ROK WYDANIA: 2005
STRON: 352
OPRAWA: miękka
*LITERATURA AMERYKAŃSKA*

KRÓTKO O LISIE SEE: Urodzona w 1955 roku we Francji pisarka chińskiego pochodzenia, która w swoich powieściach ukazuje chińską tradycję, kulturę i zwyczaje widziane oczyma kobiet.Pomimo że Lisa See urodziła się w Paryżu, wiele lat spędziła w Los Angeles, a w szczególności w dzielnicy chińskiej. W latach 1983-1996 pracowała dla tygodnika literackiego „Publishers Weekly” jako lokalna korespondentka z zachodniego wybrzeża. Pisywała i nadal pisuje dla takich pism jak „Vogue”, „Self” i „More”. Laureatka wielu nagród organizacji amerykańsko-chińskich.

Z OKŁADKI: Opowieść o dwóch dziewczętach, a potem kobietach i matkach, żyjących w kraju, gdzie świętuje się tylko narodziny chłopca i wszystko jest podporządkowane mężczyznom, snuje osiemdziesięcioletnia Lilia. Będąc w rodzinie „trzecim dzieckiem i drugą bezwartościową dziewczynką”, została połączona więzami laotong - dozgonną przyjaźnią - z Kwiatem Śniegu, urodzoną tego samego dnia i o tej samej godzinie. Tego samego dnia brutalnie skrępowano im stopy. Ich losy, wyznaczone przez chińskie zwyczaje, potoczyły się jednak odmiennie... Przez lata będą sobie przesyłać tytułowy „sekretny wachlarz”, zapisując w nim przełomowe chwile swego życia i rzadkie momenty szczęścia, zapisując szczególnie, bo przeznaczonym wyłącznie dla kobiet pismem nu shu, którego każde słowo jest umieszczone w odpowiednim kontekście, a „z błędnego odczytania znaków wynikła już niejedna tragedia”.

WEDŁUG ESY: "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz" jest opowieścią nie tylko o skrępowanym przez tradycję pełnym cierpień życiu chińskich kobiet, ale także sile, w jaką uzbroić może człowieka prawdziwa przyjaźń. Osiemdziesięcioletnia Lilia niczym Szeherezada snuje hipnotyzującą czytelnika historię swojego pełnego cierpień życia w XIX-wiecznych Chinach, nie pomijając żadnego z jego aspektów. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że jest to jej ostatnia spowiedź...
                    
                   "Problem długiego życia polega głównie na tym, że tyle osób odchodzi przed nami. Popełniłam największy błąd, jaki może zrobić kobieta, która zna nu shu - zlekceważyłam zabarwienie emocjonalne, kontekst i znaczenie tekstu."

Snując swoją opowieść Lilia wyjawia czym jest nu shu, opisuje nikłą rolę kobiety w ówczesnym świecie oraz potęgę więzów laotong - dozgonnej przyjaźni z Kwiatem Śniegu. Po przeczytaniu książki wiemy już, jak wielkie mamy szczęście żyjąc jako kobiety tu i teraz...

                 "Jesteśmy uważane za kompletnie bezużyteczne. Nawet jeżeli rodziny, w których przyszłyśmy na świat kochają nas, to jednak jesteśmy dla nich ciężarem. Potem wchodzimy w nowe rodziny, udajemy się do domu męża, którego nigdy wcześniej nie widziałyśmy, idziemy do łóżka z obcym człowiekiem i podporządkowujemy się wymaganiom teściowej. Jeżeli szczęście nam sprzyja rodzimy dzieci i umacniamy naszą pozycję w rodzinie męża. Jeżeli nie, czekają nas obraźliwe drwiny teściowych, kąśliwe uwagi konkubin męża i rozczarowane spojrzenia naszych własnych córek."

Jeżeli więc kobieta nie wyjdzie za mąż, jest nikim... Książka bez wątpienia skłania do refleksji nad życiem kobiet w dzisiejszym świecie. Niejednokrotnie narzekamy na teściowe czy też mężów. Być może po lekturze książki spojrzymy na to inaczej, a kiedy porównamy naszą sytuację i prawa z położeniem Lilii czy też Kwiatu Śniegu, dojdziemy do wniosku, że wcale nie jest tak źle ;) W końcu mamy możliwość powiedzenia NIE... Życie chińskich kobiet już od najmłodszych lat pełne było łez i cierpienia, a to ze względu na tradycję krępowania stóp... Muszę przyznać, że dopóki nie przeczytałam książki, moja wiedza na ten temat była naprawdę znikoma. Zaręczam jednak, że książkę warto przeczytać choćby po to, aby zrozumieć związany z tym ból oraz wplyw krępowania na życie ówczesnych kobiet, które od tego czasu  nie mogły już biegać ani poznawać świata zewnętrznego - świata mężczyzn...  Okrutny zwyczaj krępowania stóp, czyli tak naprawdę nieludzkie łamanie palców sześcioletnim dziewczynkom zmieniał całe ich życie, ponieważ im mniejsza stopa, tym większa perspektywa bogatszego zamążpójścia...

          "Nikt nie wyjawił, że mogę umrzeć. Wielkość stóp miała zadecydować o tym, jakie małżeństwo będzie mi dane..." 

"Kwiat śniegu i sekretny wachlarz" to lektura, którą polecam szczególnie płci pięknej, ponieważ w niezwykle szeroki sposób opisuje życie kobiet od chwili narodzin do śmierci, kreśląc jednocześnie doskonały portret ówczesnego świata... Warto przeczytać, jak wygląda życie pozbawione prawa do małżeństwa z miłości, w którym kobieta traktowana jest jak przedmiot...

19 komentarzy:

 1. Zaciekawiło mnie to pismo "nu shu". O ile o krępowaniu stóp małym dziewczynkom słyszałam niejednokrotnie, tak o tym nigdy. Przeczytam z pewnością. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cały czas szukam czegoś chińskiego i dobrego - i coś czuję że znalazłam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam 2 pozycje tej autorki na półce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka tematyka zawsze mnie interesowała i poruszała, więc bardzo chciałabym przeczytać :]
  Bukwa

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiłaś mnie, z chęcią sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się jak opisałaś tą książkę:D Chętnie ją kiedyś przeczytam:D

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam książki, które poruszają takie historie. Z chęcią po nią sięgnę ;)

  Pozdrawiam, Czarny Kapturek

  OdpowiedzUsuń
 8. książka bardzo przyjemna w czytaniu .celowo udramatyzowany opis krępowania stóp który mnie ubawił

  OdpowiedzUsuń
 9. Oglądałam niedawno w telewizji dokument o chińskich kobietach, ich życiu i cierpieniu. Temat mnie zaciekawił, a Ty podsunęłaś pierwszą pozycję do przeczytania. Dziękuję i pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam tę książkę i inne tej autorki. Pisze rewelacyjnie...zapadają w pamięć:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Być moze to dziwnie zabrzmi, bo są to historie trudne, ale ja lubię ję czytać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę. Daleki Wschód mnie fascynuje. Zycie kobiet w tym miejscu także...

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziwne mają Ci ludzie zwyczaje i kanony piękna. Mówiliśmy o tym ostatnio na lekcji. Nie dość, że łamanie kości to straszna udręka, to potem się ma jescze problemy z utrzymaniem równowagi. Tragedia. Książkę na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mnie również zaintrygowały te wiadomości na wachlarzu.
  A jeśli lubisz azjatyckie klimaty to polecam książkę "Serce tygrysicy" Aisling Juanjuan Shen :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Interesują mnie książki tego pokroju, są bardzo ciekawe i otwierają ludziom oczy. Z chęcią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Książki tej autorki wciąż przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam ją na półce w wersji kieszonkowej, kiedyś na pewno sięgnę, jak uporam się z zaległymi stosami :)

  OdpowiedzUsuń

Polityka prywatności

Korzystanie ze strony "Esa Czyta" jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych. Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby. Udział w konkursach organizowanych przez stronę Esa Czyta wiąże się jednoznaczne z dobrowolnym podaniem danych osobowych i oświadczeniem, że są one podane zgodnie z prawdą. Dane podane w konkursie są przetwarzane wyłącznie w celach konkursowych tzn. publiczne ogłoszenie zwycięzcy konkursu oraz późniejszego przesłania nagrody konkursowej. Oświadczenie: Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią klauzuli informacyjnej oraz informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych strony "Esa Czyta" oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawa ich poprawiania.