poniedziałek, 4 listopada 2013

"Księga Świętych" czyli publikacja na kształt średniowiecznej "Złotej legendy" :)

Tytuł: "Księga Świętych"
Pierwsze wydanie: 2013
Stron: 652
Oprawa: twarda

Autor: Grzegorz Polak - jeżeli chcesz posłuchać, co ma do powiedzenia na temat "Księgi Świętych", kliknij TUTAJ.

Treść: Książka jest próbą przedstawienia historii z życia ponad 70 świętych i błogosławionych – znanych wcześniej i bardzo popularnych współcześnie. Przedstawione fakty biograficzne stanowią swoiste podsumowanie najważniejszych momentów z ich życia. Prezentowane życiorysy ułożono na kształt „Złotej legendy”, pięknej średniowiecznej księgi o świętych. Cuda nadal działają na naszą wyobraźnię. Doświadczamy ich także dzisiaj  za wstawiennictwem naszych pośredników w niebie. Autor zachęca nas do refleksji nad świadectwem wiary, dawanym przez świętych i błogosławionych we współczesnych, trudnych czasach.

Według Esy: Jak widać Esa czyta absolutnie wszystko, co uzna za godne zwrócenia Waszej uwagi :) Zdaję sobie oczywiście sprawę z tego, że nie każdy pobiegnie do księgarni i kupi "Księgę Świętych", ale myślę, że warto wiedzieć o jej istnieniu oraz mieć ją w swojej domowej biblioteczce z kilku powodów.
Jeżeli szukacie pozycji, która będzie "dumnie" prezentowała się czy to na Waszej półce, czy to na półce Waszych znajomych - dobrze trafiliście. Z tak "perfekcyjnym" (bo inaczej nazwać tego nie potrafię) wydaniem czegokolwiek nie spotkałam się już dawno. Gruba oprawa, kredowy papier i przede wszystkim przemyślane rozmieszczenie ilustracji i tekstu powodują, że pozycja nie tylko posłuży przez wiele lat, ale również z prawdziwą przyjemnością będziemy po nią sięgać częściej niż raz do roku. Odszukanie w niej potrzebnych informacji jest bardzo proste, ponieważ Grzegorz Polak żywoty świętych opracował w bardzo przystępny, przejrzysty sposób. Początkowo obawiałam się, czy podczas czytania nie przytłoczy mnie nadmiar suchych faktów i dat, jednak szybko okazało się, że nic takiego mi nie grozi, a jednak dowiedzieć mogłam się naprawdę sporo.
Przybliżając sylwetki poszczególnych świętych i błogosławionych autor nie pominął związanych z nimi legend i ciekawostek, przez co każdy z nich staje się bardziej "ludzki", a jego historia autentycznie "wciąga" :) Ogromnym plusem są ilustracje, bez których "Księga Świętych" straciłaby bardzo wiele, a dzięki którym możemy zobaczyć np. miejsca kultu czy wizerunki świętych bez potrzeby sięgania do innych źródeł. Myślę, że jest to pozycja godna uwagi również dla młodszych domowników, ponieważ z całą pewnością rozbudzi ich ciekawość oraz pomoże we wszelkiego rodzaju konkursach związanych z wiedzą o świętych czy błogosławionych. Jeżeli szukacie czegoś w sam raz na prezent dla Waszych bliskich myślę, że na "Księgę Świętych" naprawdę warto zwrócić uwagę. Możecie być pewni, że każdy, kto otworzy ją tylko po to, żeby przekartkować, nie zamknie jej, dopóki nie przeczyta historii przynajmniej jednego wyjątkowego człowieka :) Jeżeli zależy Wam nie tylko na ilości, ale również na jakości książek znajdujących się w Waszej domowej biblioteczce, zaryzykuję stwierdzenie, że jest to prawdziwy "must have" :)


Za książkę dziękuję:

Fakt ten nie miał wpływu na moją recenzję.

12 komentarzy:

 1. To pozycja zupełnie nie dla mnie - chociażby dlatego, że jestem agnostykiem;]

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaskakujesz mnie swoim doborem lektur :D
  Na razie za takie książki się nawet nie biorę, więc nie możemy porównać swoich odczuć ;/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale pięknie wydana! a i tematyka interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne wydanie. Kupiłabym tę książkę tylko dlatego by móc napatrzeć się na te piękne ilustracje:)

  OdpowiedzUsuń
 5. dobry pomysł na komunię albo bierzmowane, bo niestety książki tego typu w moich oczach innego przeznaczenia nie mają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno po nią sięgnę, podoba mi się wydanie, a i tematyka jest dla mnie interesująca :).

  OdpowiedzUsuń
 7. W sumie nie wiem... może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie dla mnie, aczkolwiek wydanie jest piękne:D

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękna oprawa - to fakt, ale ja niestety nie gustuję w takich książkach... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj chętnie zobaczyłabym ją w swej biblioteczce.
  Bardzo ładnie zachęciłaś.

  OdpowiedzUsuń

Polityka prywatności

Korzystanie ze strony "Esa Czyta" jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych. Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby. Udział w konkursach organizowanych przez stronę Esa Czyta wiąże się jednoznaczne z dobrowolnym podaniem danych osobowych i oświadczeniem, że są one podane zgodnie z prawdą. Dane podane w konkursie są przetwarzane wyłącznie w celach konkursowych tzn. publiczne ogłoszenie zwycięzcy konkursu oraz późniejszego przesłania nagrody konkursowej. Oświadczenie: Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią klauzuli informacyjnej oraz informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych strony "Esa Czyta" oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawa ich poprawiania.