czwartek, 10 października 2013

"Dziecięcym piórem" czyli ks. Jan Twardowski dzieciom :)

Tytuł polski: "Dziecięcym piórem tomy I-III"
Moje wydanie: 2008
Stron: 588
Autor: ks. Jan Twardowski - jeżeli jakimś cudem nie wiesz o nim zbyt wiele, kliknij TUTAJ :)


Treść: Ks. Jan Twardowski najbardziej lubił pisać dla dzieci. Prostym, obrazowym językiem mówił o zwyczajnym świecie: kwiatach, drzewach, świętach, wakacjach. Ze zrozumieniem patrzył na ludzkie słabości, nikogo nie oceniał ani nie potępiał. Ukazywał źródło nadziei, które wciąż warto odkrywać. "Dziecięcym piórem..." stanowi zbiór utworów ks. Jana Twardowskiego skierowanych przede wszystkim do dzieci, ale również do każdego z nas :) 

Według Esy: Myślę, że chyba strasznie trudno byłoby znaleźć osobę, która nigdy nie miała styczności z twórczością ks. Twardowskiego. Być może okazałoby się to nawet niemożliwe chociażby z tego powodu, że jego utwory czytane są na lekcjach języka polskiego zarówno w szkole podstawowej, jak i w liceum :) W żadnym razie nie mam zamiaru recenzować samej twórczości tego wielkiego mistrza słowa, ale chciałabym zwrócić Waszą uwagę na jedną z pozycji, w  której wydane zostały utwory ( oczywiście nie tylko wiersze ) skierowane do młodszego czytelnika. Zdaję sobie sprawę z Tego, że do "młodszych" czytelników raczej się nie zaliczam, ale lekturka tego tomiku była dla mnie ciekawym i bardzo przyjemnym powrotem do czasów dzieciństwa :)

ks. Jan Twardowski
Pozycja wydana przez krakowskie wydawnictwo M jest swego rodzaju zbiorem trzech tomików ks. Twardowskiego, stąd tytuł "Dziecięcym piórem tomy I - III" :) Jak możemy zauważyć na okładce, książka zawiera sporo lektur szkolnych, których posiadanie może przydać się szczególnie młodszym dzieciom, które nie tak dawno rozpoczęły swoją przygodę ze szkołą. 
Chociaż naprawdę bardzo bym chciała, nie mogę tego wydania opisać wyłącznie pozytywnie, ponieważ uważam, że obrazki w książkach skierowanych do dzieci odgrywają dość dużą rolę sprawiając, że dana pozycja wydaje się być... hmmm... o wiele bardziej sympatyczna :) Od razu Was uspokoję - ilustracje są. Tyle, że niestety szare, szkicowane ołówkiem, a myślę, że o wiele przyjemniejsze dla każdego oka byłyby takie pełne kolorów (szczególnie, że pozycja jest przecież skierowana do dzieci objętych obowiązkiem szkolnym...), w których towarzystwie czytanie byłoby z całą pewnością jeszcze przyjemniejsze.
Jeżeli chodzi o plusy tego wydania, to z całą pewnością na uwagę zasługuje papier, na którym wydana została książka oraz fakt, że utwory zapisane zostały pogrubioną, bardzo czytelną czcionką, która - jestem tego pewna - nie sprawi absolutnie żadnego problemu przy czytaniu.
Podsumowując, jeżeli nigdy wcześniej nie słyszeliście
o istnieniu tej pozycji, to warto zwrócić na nią uwagę. Twórczość ks. Twardowskiego dla dzieci w jednej pozycji - kuszące :) Kuszące tym bardziej, jeżeli w Waszym domu znajduje się mały czytelnik :)

Za książkę dziękuję:

11 komentarzy:

 1. To mój ulubiony poeta, pisze dla wszystkich i to jest geniusz.
  A tę pozycję znam- wspaniała!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o polskich poetów, ten jest moim ulubionym :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak się mały czytelnik pojawi to po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię wiersze Twardowskiego :) Pewnie kiedyś ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym kiedyś przeczytać tą książkę.
  Dziękuję za odwiedziny na moim blogu i zapaszam na nową recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z wielka przyjemnością przeczytałabym, aż nabrałam chęci na przypomnienie sobie, co nieco z jego twórczości :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzisiaj się zastanawiałam nad tą pozycją, ale ostatecznie wybrałam utwory zebrane ks. J. Twardowskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 8. w podstawówce nam to czytali ;d

  OdpowiedzUsuń
 9. ostatnio szukam jakiejś ksiązki do przeczytania i juz chyba mam.

  OdpowiedzUsuń

Polityka prywatności

Korzystanie ze strony "Esa Czyta" jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych. Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby. Udział w konkursach organizowanych przez stronę Esa Czyta wiąże się jednoznaczne z dobrowolnym podaniem danych osobowych i oświadczeniem, że są one podane zgodnie z prawdą. Dane podane w konkursie są przetwarzane wyłącznie w celach konkursowych tzn. publiczne ogłoszenie zwycięzcy konkursu oraz późniejszego przesłania nagrody konkursowej. Oświadczenie: Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią klauzuli informacyjnej oraz informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych strony "Esa Czyta" oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawa ich poprawiania.