wtorek, 13 sierpnia 2013

"Nie zgadzaj się na zło!" czyli zwróć uwagę na to, co mówi i o czym tweetuje papież Franciszek...

Tytuł: "Nie zgadzaj się na zło!"
Pierwsze wydanie: 2013
Stron: 313
Autor: papież Franciszek 
(kard. Jorge Mario Bergoglio)

Treść: Pozycja zawiera wypowiedzi papieża Franciszka oraz homilie i przemówienia J.M. Bergoglio SJ o tematyce społecznej. Ojciec Święty porusza najczulsze struny ludzkiego sumienia. Kieruje do nas personalne zaproszenie - wręcz wezwanie - do zmiany świata, która zaczyna się w sercu każdego z nas. Jego słowa - głoszone z mocą - inspirują i zmuszają do wrażliwości względem drugiego człowieka i otaczającej nas rzeczywistości. Papież zarówno od siebie, jak i od każdego z nas wymaga zaangażowania i przeciwstawiania się niesprawiedliwości społecznej. Po przeczytaniu książki nic już nie będzie takie samo. Nieważne, czy mieszkasz w Buenos Aires, Rzymie, Paryżu czy Krakowie - korupcja, ubóstwo, praca niewolnicza, niesprawiedliwy podział dóbr są wszędzie. Razem możemy coś zmienić, ale każda zmiana musi rozpocząć się w naszych sercach...


Według Esy: Jakiś czas już na tym świecie żyję i może dlatego zdaję sobie sprawę z tego, że książka "Nie zgadzaj się na zło!" z całą pewnością nie zaintryguje każdego, kto zobaczy ją na półce w księgarni - a wielka szkoda! Na wielu blogach widziałam recenzje książek "donoszących" o najciekawszych, często zupełnie nowych zachowaniach papieża Franciszka, natomiast znacznie mniejsze jest zainteresowanie tym, co Ojciec Święty MÓWI do każdego z nas zarówno podczas kolejnych wystąpień publicznych, jak i na swoim profilu na... Tweeterze! (KLIK) :) Czy często nie jest tak, że myślimy: "Fajny papież! Dobrze patrzy mu z oczu - już go lubię!", ale nic więcej z naszego myślenia na jego temat nie wynika - nie chcemy posłuchać jego słów, a to przecież tak, jakbyśmy oglądali telewizję z wyciszonym głosem, co chyba trzeba przyznać nie ma większego sensu :) Przed przeczytaniem pozycji, będącej obszernym zapisem wypowiedzi papieża Franciszka oraz homilii i przemówień z okresu, w którym był jeszcze kard. J.M. Bergoglio, na temat nauczania nowego Ojca Świętego wiedziałam tylko jedno - że chce "Kościoła ubogiego dla ubogich". Moja wiedza była strrrrasznie... hmmm... "uboga" biorąc pod uwagę fakt, że kardynał Bergoglio jest już papieżem Franciszkiem od marca bieżącego roku i z całą pewnością powiedział światu znacznie więcej, niż to jedno zdanie :) 


Nie tylko czyny Ojca Świętego, ale i jego wypowiedzi bywają bardzo dosadne. Często porusza w nich problem niesprawiedliwości społecznej, nieludzko wykorzystywanych pracowników, współczesnego niewolnictwa i zaślepienia "fleszem" konsumpcjonizmu i materializmu... Dzięki lekturze jego wypowiedzi możemy również lepiej zrozumieć to, dlaczego ubodzy w nauczaniu papieża Franciszka są tak ważni i właściwie... kim są, bo okazuje się, że Ojciec Święty oprócz obrazu ubogich, który automatycznie staje przed oczyma każdego z nas, myśli także o ubogich... duchem.

O ludziach uwikłanych w zło mówi: "Chodzą oni elegancko ubrani, jedzą w najlepszych restauracjach, a ich pieniądze są ubrudzone krwią, krwią naszych braci. Ci ludzie pozostają w ukryciu dzięki korupcji i łapówkom, nigdy nie ponoszą odpowiedzialności za zło, które uczynili."

Jeżeli masz ochotę posłuchać słów, które kieruje do Ciebie papież Franciszek, książka "Nie zgadzaj się na zło!", z pewnością będzie całkiem dobrym wyborem szczególnie, że już, a może raczej dopiero w 2016 roku powitamy Ojca Świętego w Krakowie i wtedy z czystym sumieniem będziemy mogli powiedzieć, że coś tam o nim wiemy :)

Za książkę dziękuję wydawnictwu:Na mapie świata stawiam kolejną czerwoną kropkę :) Jeżeli macie ochotę przyłączyć się do zaproponowanej przeze mnie literackiej podróży, to jest mi bardzo miło :) Proszę jedynie o wspomnienie o tym, że to ja coś takiego wymyśliłam :) Chętnie będę śledzić Waszą podróż :) Więcej o projekcie, możecie przeczytać TUTAJ :)16 komentarzy:

 1. Z wielką chęcią bym przeczytała, papież Franciszek to szczególna postać. Takie książki ubogacają człowieka, zawsze można z nich wynieść coś dobrego dla siebie.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Pokochałam papieża Franciszka od pierwszych jego słów! Przeczytałam jedną jego biografię, dlatego też chętnie sięgnę po tę książkę :)
  pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie tez bardzo się podoba obecny papież, Cenię go głównie za skromność i miłość do ludzi :)

   Usuń
 3. Ja chyba się skuszę, ale kiedyś - na razie mam ścisły plan tego, co i w jakiej kolejności chcę przeczytać. I postanawiam się tego trzymać, choć pewnie będzie trudno ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety książka nie dla mnie, jeżeli chodzi o religię, mam bardzo osobliwe poglądy na różne tematy i raczej nie sięgam po książki związane z tą tematyką. ; )

  OdpowiedzUsuń
 5. Cenię sobie obecnego papieża.
  Bardzo chciałabym przeczytać książkę, więc jeśli tylko nadarzy się okazja, to na pewno po nią sięgnę:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Czasami sięgam po książki tego typu:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki religijne są nie dla mnie, ale mam wrażenie, że ten papież jest bardzo wartościowym człowiekiem i to się chwali.

  OdpowiedzUsuń
 8. To już kolejna książka o naszym nowym Papieżu :) musiałabym wreszcie przeczytać jakąś książkę poświęconą jego osobie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka, do której chętnie bym zajrzała...nie zaszkodzi poznać lepiej obecnego papieża i jego słowa;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie przeczytałabym tę książkę, papież Franciszek to bardzo inspirujący człowiek :-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Moja ciocia jest bardzo religijna i właśnie jej polece tę książke :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja na książkę się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja myślę, że warto. Niezależnie od poglądów etc., a już w kwestie wiary czy jej braku w ogóle nie wchodząc - wydaje mi się, że to całkiem inteligentny człowiek i można się od niego wiele nauczyć. Chociażby właśnie takiej ludzkiej mądrości.

  OdpowiedzUsuń

Polityka prywatności

Korzystanie ze strony "Esa Czyta" jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych. Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby. Udział w konkursach organizowanych przez stronę Esa Czyta wiąże się jednoznaczne z dobrowolnym podaniem danych osobowych i oświadczeniem, że są one podane zgodnie z prawdą. Dane podane w konkursie są przetwarzane wyłącznie w celach konkursowych tzn. publiczne ogłoszenie zwycięzcy konkursu oraz późniejszego przesłania nagrody konkursowej. Oświadczenie: Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią klauzuli informacyjnej oraz informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych strony "Esa Czyta" oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawa ich poprawiania.