piątek, 23 sierpnia 2013

"Johnny Depp. Współczesny buntownik." czyli biografia Piotrusia Pana szukającego swojej Nibylandii...

Tytuł polski: "Johnny Depp. Współczesny buntownik"
Tytuł oryginalny: "Johnny Depp. A Modern Rebel"
Pierwsze wydanie: 1995 (później biografia była przez autora uzupełniana kolejno w latach 2004 i 2006 - wersja polska jest tłumaczeniem tej z 2006)
Pierwsze wydanie polskie: 2006
Stron: 293
Autor: Brian J. Robb 

Treść: Autor książki kreśli wizerunek skomplikowanego wewnętrznie, udręczonego psychicznie młodego człowieka, którego trudne dzieciństwo i buntownicza, zamroczona alkoholem i narkotykami młodość nie zwiastowały późniejszej kariery uwielbianego przez kobiety gwiazdora. Obok opisów chuligańskich wybryków, miłostek i przelotnych romansów, między innymi z Winoną Ryder i supermodelką Kate Moss, czytelnik znajdzie tu również wnikliwą analizę kariery zawodowej aktora oraz jego bezkompromisowo niezależnych i ryzykownych artystycznie ról filmowych, poprzez które Depp określa się jako artysta i osoba prywatna. 

Według Esy: Postaram się być obiektywna, ale szczerze mówiąc przypuszczam, że będzie to szalenie trudne z bardzo prostego powodu - uwielbiam Johnnego!!! <3 ... Obejrzałam wszystkie filmy z udziałem Deppa, a kiedy do kin wchodzi coś nowego nie ma takiej siły, która mogłaby powstrzymać mnie przed obejrzeniem nowej produkcji na duuuużym ekranie :) Moje zainteresowanie Johnnym miało swój początek jeszcze zanim zagrał KAPITANA Jacka Sparrow'a w "Piratach z Karaibów". Pewnego świątecznego popołudnia zasiadłam przed telewizorem i moim oczom ukazała się postać z nożycami zamiast rąk, która mnie oczarowała... :) Z biegiem czasu Johnny Depp pozwolił mi uwierzyć, że wcale nie muszę wyrzekać się wyobraźni na rzecz... dorosłości, bo w głębi duszy mogę zostać kimkolwiek zechcę - projekcje mojego umysłu nie podlegają przecież żadnym ograniczeniom finansowym...

Johnny Depp jako Indianin Tonto w filmie "Jeździec znikąd"
 Biografię Johnnego przeczytałam bardzo szybko i prawdę mówiąc, kiedy dotarłam do ostatniej strony zdziwiłam się, że to już koniec... :) Początkowo obawiałam się, czy Brian J. Robb nie okaże się wręcz fanatycznym zwolennikiem aktora i nie będzie chciał przekonać wszystkich o jego nieskazitelności, jednak nieco uspokoił mnie już sam tytuł: "Współczesny buntownik.". Jak się okazało moje obawy były całkowicie bezpodstawne, ponieważ autor biografii wykazał daleko idący subiektywizm i nie musimy wysłuchiwać opinii Briana dotyczącej każdego aspektu życia aktora... :)
 Niewątpliwym plusem książki jest fakt, że autor opisuje chronologicznie filmografię Deppa, uzupełniając ją o wydarzenia z jego życia prywatnego co jest bardzo wygodne, ponieważ możemy dowiedzieć się co kierowało Johnnym, kiedy podejmował kolejne życiowe decyzje na poszczególnych etapach swojej kariery. Tekst książki uzupełniony jest wieloma ilustracjami, które sprawiają, że czytanie jest jeszcze przyjemniejsze, a cytowanie wypowiedzi krytyków filmowych, przyjaciół oraz samego Johnnego powodują, że biografię możemy traktować jako wiarygodne źródło informacji. Aktor często nazywany jest "królem dziwaków" oraz "wiecznym chłopcem", co po przeczytaniu książki "Johnny Depp. Współczesny buntownik." z całą pewnością mogę potwierdzić. 
W jednym ze swoich pierwszych
filmów - "Beksie" jako Wade "Beksa" Walker
Jeżeli chcecie dowiedzieć się całego mnóstwa informacji na temat amerykańskiego aktora i lepiej zrozumieć jego spojrzenie na świat oraz życiowe decyzje (w tym te najnowsze) - polecam! Myślę, że przeczytanie książki powinno sprawić Wam przyjemność :) Słyszałam głosy, jakoby biografia napisana przez Briana J. Robb obfitowała w zbyt wiele faktów, ale wydaje mi się, że tego typu książki czytamy właśnie po to, aby o danej osobie dowiedzieć się więcej :) Jeszcze jedno spostrzerzenie - jeżeli nie mieliście okazji obejrzeć większości filmów z Johnnym, wypożyczcie tę biografię i niech będzie dla Was przewodnikiem - będziecie mieli okazję prześledzić karierę Deppa od samego początku :)"Najbardziej boję się publicznych wystąpień, ze szczególnym uwzględnieniem przemówień. Pamiętam, kiedy byłem na uroczystości wręczenia Złotych Globów za rok 1991, że przez cały czas modliłem się Boże błagam cię, żebym tylko nie wygrał! Mój Edward Nożycoręki wcale nie był taki dobry! Na szczęście nagrodę dostał Gerard Depardieu i to on musiał wygłosić mowę."
                Johnny Depp

W filmie "Marzyciel" jako autor "Piotrusia Pana" James Barrie
Na mapie świata stawiam kolejną czerwoną kropkę :) Jeżeli macie ochotę przyłączyć się do zaproponowanej przeze mnie literackiej podróży, to jest mi bardzo miło :) Proszę jedynie o wspomnienie o tym, że to ja coś takiego wymyśliłam :) Chętnie będę śledzić Waszą podróż :) Więcej o projekcie, możecie przeczytać TUTAJ :)23 komentarze:

 1. Depp nie jest moim ulubionym aktorem, choć szanuję jego talent, tylko niestety zbyt mało, by zainteresować się jego biografią.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią przeczytam tę książkę, choć prywatnie nie zachwycam się urodą Deppa. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś mnie fascynował, obecnie ani filmy z jego udziałem, ani jego role, nie robią na mnie żadnego wrażenia. Natomiast jego biografię, szczególnie dotyczącą wczesnych lat jego kariery, chętnie bym przeczytał.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytam biografii, ale ta bez wiątpienia jest ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię go i jego filmowe kreacje, ale biografii jako takiej narazie nie mam w planach czytać :) Choć gdybym przypadkiem na nią trafiła to kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam go, mój ulubiony aktor. Musze przeczytac te ksiazke :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam Johnego <3 Jak ja Ci zazdroszczę ze mogłaś przeczytać jego biografię :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie byłam ogromną fanką Deppa, ani książek biograficznych, dlatego tym razem odpuszczę sobię tę książkę :) Pozdrawiam, Livresland ;*

  OdpowiedzUsuń
 9. Może nie mój ulubiony aktor, ale uwielbiam jego grę, od razu, gdy słyszę jego nazwisko w mojej głowie pojawiają się ulubione sceny z jego udziałem, szczególnie jedna z "Piraci z Karaibów":D

  OdpowiedzUsuń
 10. Na tą pozycję bardzo się skuszę. :) Nie ubóstwiam żadnych aktorów, ani aktorek. Mam swoich ulubionych, jak właśnie Depp, czy Bale. Ale biografię chciałbym przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Od dawna mam ochotę na tę biografię, więc dobrze się składa, że pojawiła się także recenzja :) Lubię Johnnego Deppa jako aktora i człowieka. Nie omieszkam się poznać jego życia :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię Johnny'ego, więc chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Johnny Depp - jak go nie kochać :)
  Nie mogę sobie teraz odpuścić tej książki!

  OdpowiedzUsuń
 14. Nawet nie wiedziałam, że on książkę napisał:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie Johhny napisał książkę, chociaż gdyby tak było, przeczytałabym jeszcze chętniej :)

   Usuń
 15. Uwielbiam i Deppa, i czytanie biografii, a tej jeszcze nie miałam w swoich rękach. :)

  P.S. Fajny ten projekt mapowy! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię Johnny'ego i chętnie przeczytałabym jego biografię ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Pamiętam moje polowanie na tę książkę! Wtedy w Polsce nie było jeszcze żadnej jego biografii, a teraz - mnóstwo. To były czasy, czułam się jak wybraniec gdy miałam ją w rękach i z prawdziwym nabożeństwem przekładałam kolejne kartki, dowiadując się co nieco o Deppie;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo rzadko oglądam telewizję/kino itp. ale kojarzę Deppa, niemniej jednak nie przypadła mi ta postać do gustu. Nie przeczę, że jest znakomitym aktorem, ale po prostu to nie mój typ, dlatego na powyższą biografię także się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Lubię Johnny'ego i uwielbiam biografie, na pewno kiedyś przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Lubię Deppa, więc z chęcią przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń

Polityka prywatności

Korzystanie ze strony "Esa Czyta" jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych. Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby. Udział w konkursach organizowanych przez stronę Esa Czyta wiąże się jednoznaczne z dobrowolnym podaniem danych osobowych i oświadczeniem, że są one podane zgodnie z prawdą. Dane podane w konkursie są przetwarzane wyłącznie w celach konkursowych tzn. publiczne ogłoszenie zwycięzcy konkursu oraz późniejszego przesłania nagrody konkursowej. Oświadczenie: Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią klauzuli informacyjnej oraz informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych strony "Esa Czyta" oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawa ich poprawiania.