poniedziałek, 29 września 2014

Stosik książek z duszą
WIELKA TRWOGA W GÓRACH (Charles-Ferdinand Ramuz)

Ramuz żył w latach 1870-1947. Z urodzenia Szwajcar, który swą twórczość niemal w całości poświęcił ojczyźnie. Debiutował tomem wierszy. Później powstały jego opowiadania, w których pisał o górach i ludziach z gór, zafascynowany ich wzajemną walką. W konflikcie świata przyrody i świata ludzi mają swój udział nie tylko siły ziemskie, ale i nadprzyrodzone. Prezentowane opowiadania odznaczają się interesującą fabułą o wzrastającym napięciu. Język opowiadań, pozornie prosty, w rzeczywistości jest bardzo bogaty i pełen poezji.SPIŻOWA BRAMA (Tadeusz Breza)

Według wielu to najwybitniejsze dzieło Brezy. "Spiżowa brama" jest wielkim esejem, spisanym w formie dziennika, ukazującym mechanizm władzy za pontyfikatu papieża Piusa XII, zdecydowanego autokraty. Na pasjonującą opowieść o tych czasach składają się spotkania, rozmowy, umiejętność charakteryzowania ludzi, świetna znajomość przedmiotu oraz ironia.

DIABŁY / DWUNASTU (Tadeusz Nowak)

Tadeusz Nowak za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, m.in. nagrodę państwową i nagrodę ministra kultury i sztuki, nagrodę literacką miasta Krakowa oraz nagrody W. Broniewskiego i S. Piętaka. "Diabły" oraz "Dwunastu" to powieści będące obrazem powojennej wsi i dokonujących się w niej przemian. Wplecione w tok narracji legendy i gadki ludowe tworzą niepowtarzalny klimat, tak charakterystyczny zarówno dla prozy, jak i poezji Tadeusza Nowaka.


PIĘTASZEK CZYLI OTCHŁANIE PACYFIKU (Michel Tournier)

Debiutancka powieść Tourniera, czyli "Piętaszek..." została wyróżniona przez Akademię Francuską nagrodą Grand Prix du Roman. Jest to utwór czerpiący obficie z tradycji literackiej. Na motywach powieści Daniela Defoe Tournier osnuł powiastkę filozoficzną zawierającą dociekliwe analizy stanów psychicznych wywołanych samotnością i przemian, jakie w nich następują wraz z pojawieniem się drugiego człowieka.


ZAŚCIANEK (William Faulkner)

William Faukler (1897-1962) pozostawił po sobie dziewiętnaście powieści i około osiemdziesięciu nowel. Za swoją twórczość literacką otrzymał w 1950 roku Nagrodę Nobla. W większości swych utworów opisuje Południe Stanów Zjednoczonych, jego teraźniejszość i przeszłość, znaną mu z tradycji rodzinnej. Piętnaście spośród jego powieści rozgrywa się w fikcyjnym hrabstwie Yoknapatawpha, stanowiącym literacki odpowiednik Oxfordu, gdzie mieszkał pisarz. Nazwa hrabstwa to słowo indiańskie, nazwa rzeki przepływającej przez Oxford.Wielu mieszkańców tego obszaru posiada rysy członków rodziny pisarza i jego znajomych, a nurtujące ich problemy i rozgrywające się tu zdarzenia odzwierciedlają życie całego Południa. Problem niewolnictwa i jego konsekwencje w pewnym sensie stanowią sedno zainteresowań Faulknera. "Zaścianek" stanowi pierwszą część trylogii, której główni bohaterowie to rodzina Snopesów, ubodzy biali, z całą bezwzględnością dążący do zdobycia pieniędzy i znaczenia.

CZERWONOSKÓRY GENERAŁ (Longin Jan Okoń)

"Czerwonoskóry generał" to powieść historyczno-przygodowa. Jej treść stanowią losy znakomitego wodza indiańskiego Tecumseha i zaprzyjaźnionego z nim Polaka - Ryszarda Kosa, uwikłanych w wojnę angielską z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Sympatia autora jest po stronie wojsk brytyjsko-kanadyjskich i sprzymierzonych z nimi plemion indiańskich pod wodzą Tecumseha. Brawurowe wypady, nieoczekiwane zasadzki i pojedynki, podstępne podchody i oblężenia fortów w powiązaniu z osobistymi perypetiami bohaterów tworzą barwną, interesującą fabułę.STARA PANNA (Edith Wharton)

Pisarstwo Edith Wharton cechuje wnikliwość obserwacji, klasyczna prostota stylu i ironia. W swoich powieściach daje wyraz pogardzie dla pseudokultury życia salonowego, w krytycznym świetle ukazuje i elitę nowojorską, i nowobogackich, i arystokrację europejską. Jako pierwsza spośród amerykańskich pisarzy uzyskała Nagrodę Pulitzera (po raz drugi za przeróbkę dramatyczną "Starej panny"). "Stara panna" to jedno z najgłośniejszych opowiadań Wharton. Tłem opowiadania jest krąg elity nowojorskiej. Jego bohaterka jest buntowniczką. Buntuje się przeciwko konwencjonalizmowi świata, który ją otacza, wtłoczona w jego ramy, pragnie je przełamać. Los splata jej życie z życiem kobiety pozornie świetnie w tym świecie urządzonej, która jednak całe życie głodna była burzliwych uczuć i uniesień prawdziwej miłości, będącej udziałem biednej panny.


MUZYKA W "ŻYWYCH KAMIENIACH" WACŁAWA BERENTA (Paulina Kierzek)

Wacław Berent (1873-1940) to jeden z najbardziej zagadkowych twórców literatury polskiej. Był samotnikiem, erudytą, wybitnym pisarzem i tłumaczem, ale przede wszystkim wnikliwym obserwatorem rzeczywistości. Nazywano go "pisarzem elitarnym", "polskim Flaubertem", "mistrzem słowa", i choć znanych jest zaledwie kilka jego wierszy "poetą". Głównym celem tej książki jest zbadanie nierozpoznanego dotąd zagadnienia, jakim jest funkcjonowanie muzyki w "Żywych kamieniach" Berenta.
ONI I HOLLYWOOD (Zbigniew Rogowski)

Zbigniew Rogowski to autor licznych reportaży, także zagranicznych (m.in. z Anglii, Afryki, USA), w czasie wielokrotnych podróży do Stanów Zjednoczonych dotarł do wielu znakomitości i w ten sposób powstał cykl prezentacji takich sław jak Salvadore Dali, Leopold Stokowski, Jan Kiepura, Edmund Muske, czy Mary Hemingway. W ostatnich latach w galerii rozmówców Rogowskiego znaleźli się niemal wyłącznie wielcy Hollywood - słynne gwiazdy i wybitni twórcy kina. 

LUTNIA PUSZKINA (wybór: Julian Tuwim)

W "Lutni Puszkina" Tuwim przybliża polskiemu czytelnikowi najwybitniejsze utwory tego wielkiego rosyjskiego poety. WAWELSKIE WZGÓRZE: POWIEŚĆ HISTORYCZNA Z CZASÓW ŁOKIETKA (Karol Bunsch)

Pierwsza część cyklu historycznego osadzonego w I poł. XIV wieku, którego tłem są podejmowane przez jednego z piastowskich władców - Władysława Łokietka - starania o zjednoczenie ziem polskich. W dzielnicy senioralnej bunt podnosi krakowski patrycjat a wcześniej jeszcze biskup krakowski Jan Muskata, stronnik i lojalny zwolennik króla Wacława mocno daje się we znaki stronnikom osadzenia na polskim tronie kujawskiego księcia Władysława. Świadkiem i uczestnikiem – często nieświadomym - wielu ważnych wydarzeń, jest nie znający swojego pochodzenia Krzych trafiający na służbę do krakowskiego metropolity.


* Pożegnanie z Afryką (Karen Blixen)
* Twórczość poetycka Filipa Kallimacha (Kazimierz Kumaniecki)
* Między wojnami (Kazimierz Brandys)
* Podróże Guliwera (Jonathan Swift)
* Białoruski postmodernizm (Katarzyna Bortnowska)
* Poezje (Władysław Broniewski)


* Opowieści z tamtych lat (wybór: Magdalena Kwiatkowska)
* Bajki dla Ewy (Mieczysława Buczkówna)
* Pięcioro dzieci i "coś" (Edith Nesbit)
* Misja profesora Gąbki (Stanisław Pagaczewski)
* Porwanie profesora Gąbki (Stanisław Pagaczewski)
* Dziewczęta z Nowolipek (Pola Gojawiczyńska)


* Poezja i proza (I i II) (Kazimierz Wierzyński)
* Krzyżacy (I i II) (Henryk Sienkiewicz)
* Powrotna droga (Karol Bunsch)
* Pozytywista z duszą romantyka (Henryk Olszewski)
* O "Weselu"Wyspiańskiego (Aniela Łempicka)
* Dzieła polskie (Jan Kochanowski)
* Ogniem i mieczem (I i II) (Henryk Sienkiewicz)

18 komentarzy:

 1. Cudowne zdobycze! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie stosiki zawsze sprawiają, że mam ochotę czytać jeszcze więcej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ah, książki z duszą - piękna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie książki rzeczywiście mają duszę. Aż miło czytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdy na to patrzę, to nasuwa mi się jedna myśl - tak wiele książek, tak mało czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Pożegnanie z Afryką" bardzo mile wspominam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękny stos pełen literackich perełek. Gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne nabytki. Lubię takie antykwaryczne zakupu. CoŚ niecoś też z tego co nabyłaś mam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czerwonoskórego Generała przeczytałem w dzieciństwie chyba z 7 razy. W zasadzie całą trylogię Okonia :) Rewelacja :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tyle książek, niektóre w tak pięknych wydaniach...coś pięknego;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Też mam w domu dużo książek 'z duszą', a moja babcia ma ich jeszcze więcej. Obie bardzo lubimy czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś nie skusiłaby mnie żadna z tych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 13. O, kilka pozycji posiadam w swym domowym archiwum. Te stare egzemplarze mają swój niepowtarzalny urok, no i oczywiście... zapach:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Cześć, z góry przepraszam za ten rodzaju spamu, ale pragnę poinformować, że zmieniłam adres internetowy strony. Dalsze wskazówki przesyłam w linku:
  http://recenzjapisanaemocjami.blogspot.com/2014/10/zmiana-adresu-strony.html
  Jeszcze raz przepraszam i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Soccer Manager has been a target since their inception, given pixel
  gun 3d hack how much time would you like to play anything for playing games.
  Java is well loved creatures of Sony. The XBox 360 games.
  Adding a second round of discounts in order to settle on the competition.

  Feel free to visit my site; Pixel gun 3d hack download for mac

  OdpowiedzUsuń

Polityka prywatności

Korzystanie ze strony "Esa Czyta" jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych. Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby. Udział w konkursach organizowanych przez stronę Esa Czyta wiąże się jednoznaczne z dobrowolnym podaniem danych osobowych i oświadczeniem, że są one podane zgodnie z prawdą. Dane podane w konkursie są przetwarzane wyłącznie w celach konkursowych tzn. publiczne ogłoszenie zwycięzcy konkursu oraz późniejszego przesłania nagrody konkursowej. Oświadczenie: Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią klauzuli informacyjnej oraz informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych strony "Esa Czyta" oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawa ich poprawiania.