poniedziałek, 29 września 2014

Stosik książek z duszą
WIELKA TRWOGA W GÓRACH (Charles-Ferdinand Ramuz)

Ramuz żył w latach 1870-1947. Z urodzenia Szwajcar, który swą twórczość niemal w całości poświęcił ojczyźnie. Debiutował tomem wierszy. Później powstały jego opowiadania, w których pisał o górach i ludziach z gór, zafascynowany ich wzajemną walką. W konflikcie świata przyrody i świata ludzi mają swój udział nie tylko siły ziemskie, ale i nadprzyrodzone. Prezentowane opowiadania odznaczają się interesującą fabułą o wzrastającym napięciu. Język opowiadań, pozornie prosty, w rzeczywistości jest bardzo bogaty i pełen poezji.SPIŻOWA BRAMA (Tadeusz Breza)

Według wielu to najwybitniejsze dzieło Brezy. "Spiżowa brama" jest wielkim esejem, spisanym w formie dziennika, ukazującym mechanizm władzy za pontyfikatu papieża Piusa XII, zdecydowanego autokraty. Na pasjonującą opowieść o tych czasach składają się spotkania, rozmowy, umiejętność charakteryzowania ludzi, świetna znajomość przedmiotu oraz ironia.

DIABŁY / DWUNASTU (Tadeusz Nowak)

Tadeusz Nowak za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, m.in. nagrodę państwową i nagrodę ministra kultury i sztuki, nagrodę literacką miasta Krakowa oraz nagrody W. Broniewskiego i S. Piętaka. "Diabły" oraz "Dwunastu" to powieści będące obrazem powojennej wsi i dokonujących się w niej przemian. Wplecione w tok narracji legendy i gadki ludowe tworzą niepowtarzalny klimat, tak charakterystyczny zarówno dla prozy, jak i poezji Tadeusza Nowaka.


PIĘTASZEK CZYLI OTCHŁANIE PACYFIKU (Michel Tournier)

Debiutancka powieść Tourniera, czyli "Piętaszek..." została wyróżniona przez Akademię Francuską nagrodą Grand Prix du Roman. Jest to utwór czerpiący obficie z tradycji literackiej. Na motywach powieści Daniela Defoe Tournier osnuł powiastkę filozoficzną zawierającą dociekliwe analizy stanów psychicznych wywołanych samotnością i przemian, jakie w nich następują wraz z pojawieniem się drugiego człowieka.


ZAŚCIANEK (William Faulkner)

William Faukler (1897-1962) pozostawił po sobie dziewiętnaście powieści i około osiemdziesięciu nowel. Za swoją twórczość literacką otrzymał w 1950 roku Nagrodę Nobla. W większości swych utworów opisuje Południe Stanów Zjednoczonych, jego teraźniejszość i przeszłość, znaną mu z tradycji rodzinnej. Piętnaście spośród jego powieści rozgrywa się w fikcyjnym hrabstwie Yoknapatawpha, stanowiącym literacki odpowiednik Oxfordu, gdzie mieszkał pisarz. Nazwa hrabstwa to słowo indiańskie, nazwa rzeki przepływającej przez Oxford.Wielu mieszkańców tego obszaru posiada rysy członków rodziny pisarza i jego znajomych, a nurtujące ich problemy i rozgrywające się tu zdarzenia odzwierciedlają życie całego Południa. Problem niewolnictwa i jego konsekwencje w pewnym sensie stanowią sedno zainteresowań Faulknera. "Zaścianek" stanowi pierwszą część trylogii, której główni bohaterowie to rodzina Snopesów, ubodzy biali, z całą bezwzględnością dążący do zdobycia pieniędzy i znaczenia.

CZERWONOSKÓRY GENERAŁ (Longin Jan Okoń)

"Czerwonoskóry generał" to powieść historyczno-przygodowa. Jej treść stanowią losy znakomitego wodza indiańskiego Tecumseha i zaprzyjaźnionego z nim Polaka - Ryszarda Kosa, uwikłanych w wojnę angielską z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Sympatia autora jest po stronie wojsk brytyjsko-kanadyjskich i sprzymierzonych z nimi plemion indiańskich pod wodzą Tecumseha. Brawurowe wypady, nieoczekiwane zasadzki i pojedynki, podstępne podchody i oblężenia fortów w powiązaniu z osobistymi perypetiami bohaterów tworzą barwną, interesującą fabułę.STARA PANNA (Edith Wharton)

Pisarstwo Edith Wharton cechuje wnikliwość obserwacji, klasyczna prostota stylu i ironia. W swoich powieściach daje wyraz pogardzie dla pseudokultury życia salonowego, w krytycznym świetle ukazuje i elitę nowojorską, i nowobogackich, i arystokrację europejską. Jako pierwsza spośród amerykańskich pisarzy uzyskała Nagrodę Pulitzera (po raz drugi za przeróbkę dramatyczną "Starej panny"). "Stara panna" to jedno z najgłośniejszych opowiadań Wharton. Tłem opowiadania jest krąg elity nowojorskiej. Jego bohaterka jest buntowniczką. Buntuje się przeciwko konwencjonalizmowi świata, który ją otacza, wtłoczona w jego ramy, pragnie je przełamać. Los splata jej życie z życiem kobiety pozornie świetnie w tym świecie urządzonej, która jednak całe życie głodna była burzliwych uczuć i uniesień prawdziwej miłości, będącej udziałem biednej panny.


MUZYKA W "ŻYWYCH KAMIENIACH" WACŁAWA BERENTA (Paulina Kierzek)

Wacław Berent (1873-1940) to jeden z najbardziej zagadkowych twórców literatury polskiej. Był samotnikiem, erudytą, wybitnym pisarzem i tłumaczem, ale przede wszystkim wnikliwym obserwatorem rzeczywistości. Nazywano go "pisarzem elitarnym", "polskim Flaubertem", "mistrzem słowa", i choć znanych jest zaledwie kilka jego wierszy "poetą". Głównym celem tej książki jest zbadanie nierozpoznanego dotąd zagadnienia, jakim jest funkcjonowanie muzyki w "Żywych kamieniach" Berenta.
ONI I HOLLYWOOD (Zbigniew Rogowski)

Zbigniew Rogowski to autor licznych reportaży, także zagranicznych (m.in. z Anglii, Afryki, USA), w czasie wielokrotnych podróży do Stanów Zjednoczonych dotarł do wielu znakomitości i w ten sposób powstał cykl prezentacji takich sław jak Salvadore Dali, Leopold Stokowski, Jan Kiepura, Edmund Muske, czy Mary Hemingway. W ostatnich latach w galerii rozmówców Rogowskiego znaleźli się niemal wyłącznie wielcy Hollywood - słynne gwiazdy i wybitni twórcy kina. 

LUTNIA PUSZKINA (wybór: Julian Tuwim)

W "Lutni Puszkina" Tuwim przybliża polskiemu czytelnikowi najwybitniejsze utwory tego wielkiego rosyjskiego poety. WAWELSKIE WZGÓRZE: POWIEŚĆ HISTORYCZNA Z CZASÓW ŁOKIETKA (Karol Bunsch)

Pierwsza część cyklu historycznego osadzonego w I poł. XIV wieku, którego tłem są podejmowane przez jednego z piastowskich władców - Władysława Łokietka - starania o zjednoczenie ziem polskich. W dzielnicy senioralnej bunt podnosi krakowski patrycjat a wcześniej jeszcze biskup krakowski Jan Muskata, stronnik i lojalny zwolennik króla Wacława mocno daje się we znaki stronnikom osadzenia na polskim tronie kujawskiego księcia Władysława. Świadkiem i uczestnikiem – często nieświadomym - wielu ważnych wydarzeń, jest nie znający swojego pochodzenia Krzych trafiający na służbę do krakowskiego metropolity.


* Pożegnanie z Afryką (Karen Blixen)
* Twórczość poetycka Filipa Kallimacha (Kazimierz Kumaniecki)
* Między wojnami (Kazimierz Brandys)
* Podróże Guliwera (Jonathan Swift)
* Białoruski postmodernizm (Katarzyna Bortnowska)
* Poezje (Władysław Broniewski)


* Opowieści z tamtych lat (wybór: Magdalena Kwiatkowska)
* Bajki dla Ewy (Mieczysława Buczkówna)
* Pięcioro dzieci i "coś" (Edith Nesbit)
* Misja profesora Gąbki (Stanisław Pagaczewski)
* Porwanie profesora Gąbki (Stanisław Pagaczewski)
* Dziewczęta z Nowolipek (Pola Gojawiczyńska)


* Poezja i proza (I i II) (Kazimierz Wierzyński)
* Krzyżacy (I i II) (Henryk Sienkiewicz)
* Powrotna droga (Karol Bunsch)
* Pozytywista z duszą romantyka (Henryk Olszewski)
* O "Weselu"Wyspiańskiego (Aniela Łempicka)
* Dzieła polskie (Jan Kochanowski)
* Ogniem i mieczem (I i II) (Henryk Sienkiewicz)

18 komentarzy:

 1. Cudowne zdobycze! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie stosiki zawsze sprawiają, że mam ochotę czytać jeszcze więcej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ah, książki z duszą - piękna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie książki rzeczywiście mają duszę. Aż miło czytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdy na to patrzę, to nasuwa mi się jedna myśl - tak wiele książek, tak mało czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Pożegnanie z Afryką" bardzo mile wspominam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Przepiękny stos pełen literackich perełek. Gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne nabytki. Lubię takie antykwaryczne zakupu. CoŚ niecoś też z tego co nabyłaś mam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czerwonoskórego Generała przeczytałem w dzieciństwie chyba z 7 razy. W zasadzie całą trylogię Okonia :) Rewelacja :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tyle książek, niektóre w tak pięknych wydaniach...coś pięknego;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Też mam w domu dużo książek 'z duszą', a moja babcia ma ich jeszcze więcej. Obie bardzo lubimy czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś nie skusiłaby mnie żadna z tych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 13. O, kilka pozycji posiadam w swym domowym archiwum. Te stare egzemplarze mają swój niepowtarzalny urok, no i oczywiście... zapach:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Cześć, z góry przepraszam za ten rodzaju spamu, ale pragnę poinformować, że zmieniłam adres internetowy strony. Dalsze wskazówki przesyłam w linku:
  http://recenzjapisanaemocjami.blogspot.com/2014/10/zmiana-adresu-strony.html
  Jeszcze raz przepraszam i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Polityka prywatności

Korzystanie ze strony "Esa Czyta" jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych. Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby. Udział w konkursach organizowanych przez stronę Esa Czyta wiąże się jednoznaczne z dobrowolnym podaniem danych osobowych i oświadczeniem, że są one podane zgodnie z prawdą. Dane podane w konkursie są przetwarzane wyłącznie w celach konkursowych tzn. publiczne ogłoszenie zwycięzcy konkursu oraz późniejszego przesłania nagrody konkursowej. Oświadczenie: Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią klauzuli informacyjnej oraz informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych strony "Esa Czyta" oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawa ich poprawiania.