sobota, 10 maja 2014

RECENZJA: "Endemia" (Michał Gacek)

TYTUŁ: "Endemia"
AUTOR: Michał Gacek
WYDAWNICTWO: Atropos
ROK WYDANIA: 2012
STRON: 215

OPIS WYDAWCY: "Endemia" to powieść grozy, której akcja koncentruje się wokół małej miejscowości o nazwie Kniecieniec. Olga, główna bohaterka, ścigana przez zazdrosnego chłopaka i dręczoną wyrzutami sumienia reporterkę, wpada na trop tajemnicy związanej z przeszłością miasteczka i swoim pochodzeniem. Niezwykłe zdarzenia mnożą się, powielając wzorce sprzed lat - deszcze żab, przywidzenia, zmarli składający wizyty krewnym. Bohaterowie próbują odpowiedzieć na pytanie, czy wydarzenia rozgrywające się wokół są halucynacją wywołaną falą upałów, przejawem zatrucia związanym z działalnością miejscowych zakładów chemicznych, czy może oznaką boskiej interwencji. Prawda okazuje się o wiele bardziej bolesna i przerażająca...

                                                                                        KILKA SŁÓW O MICHALE GACKU:
 Autor zbioru opowiadań "Kronika koszmarów" oraz licznych tekstów fabularnych i naukowych. Z wykształcenia psycholog kliniczny, na co dzień związany z Krakowem. "Endemia" to jego debiut powieściowy. 


MOJA OPINIA:
Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorowi, jednak fakt ten nie miał wpływu na moją opinię.

23 komentarze:

 1. Świetna recenzja, a początek filmiku rewelacja! ;D
  Czuję zachęcony, zwłaszcza, ze lubię mroczne i pogmatwane historie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wstęp recenzji - niesamowity! Wciąż mnie zaskakujesz, a to jeszcze bardziej sprawia, że nie mogę doczekać się kolejnych Twoich recenzji. "Endemia" wydała mi się bardzo ciekawą historią z mrocznym klimatem w tle. Z chęcią zapoznałabym się z twórczością Michała Gacka. Pozdrawiam, Marcelina ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! Ale znakomicie zrealizowany filmik. Początkowo myślałam, że jakiś horror oglądam:) Brr, aż mnie ciary przeszły. Co do książki, chętnie poznam, bo bardzo skutecznie kusisz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka zdecydowanie w moich klimatach! :) A sama recenzja świetna - genialne intro i ładniutkie insekty:>

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie masz talent do vlogowania, choć książka raczej nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 6. To chyba Twój najlepszy filmik ever! ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesująca fabuła, przeczytam. Fantastyczny pomysł z tym vlogiem, chętnie obejrzę następne filmiki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie książka dla mnie. Film świetny!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam wcześniej o niej, ale fabuła brzmi interesująco. Dobrze, że główną rolę odkrywa fabuła, a nie krwawe opisy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna, świetna i jeszcze raz świetna prezentacja. Pomysł, wykonanie, gra aktorska- wszystko mi się ogromnie podobało. Książkę również rewelacyjnie przedstawiłaś. Chcę przeczytać :)))))

  OdpowiedzUsuń
 11. Już dawno nie czytałam żadnej powieści grozy, zwłaszcza autorstwa polskiego pisarza. Zainteresuję się więc ,,Endemią".

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale genialnie Ci to wyszło! I ten początek - niesamowity! Po "Endemię" może nie sięgnę w pierwszej kolejności, bo nie jestem pewna, czy to moje klimaty, ale z pewnością zwrócę na nią uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Małe miejscowości zawsze bardziej mnie przerażają. To tam czai się prawdziwe zło... Realizacja nagrania - powala.

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna recenzja, świetny filmik i świetny głos! Na książkę oczywiście zwrócę uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Po raz pierwszy obejrzałam któryś z Twoich filmików... i zostaję Twoją fanką;) Naprawdę, świetna robota;)
  Co do książki - zainteresowała mnie, w końcu lubię horrory. A motyw małej miejscowości, w której dzieją się dziwne rzeczy, należy do moich ulubionych. No i polski autor...to zawsze jest plus;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Te robaczki na filmiku mnie powaliły ;) Jestem ciekawa zważywszy, że to polski autor - tak jak mówisz, wiele osób woli decydować się na zagranicznych pisarzy, niżeli dać szansę rodzimym.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nominowałam Cię do zabawy "Jakim jesteś czytelnikiem?" Więcej info: http://alezaczytana.blogspot.com/2014/05/jakim-jestes-czytelnikiem.html#more

  OdpowiedzUsuń
 18. Znaczy ja lubię historie o potworach, ale myślę, że "Endemia" mogłaby mi przypaść do gustu. Martwię się tylko moim młodym wiekiem w połączeniu z trudną tematyką, ale mam nadzieję, że to nie będzie stanowić problemu.
  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbiam oglądać Twoje filmiki :D

  OdpowiedzUsuń
 20. Zawsze masz jakiś fajny pomysł! Podziwiam!

  OdpowiedzUsuń
 21. Naprawdę świetny pomysł na recenzję :) :D
  a książka wydaje się bardzo ciekawa.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Byłam wczoraj, to i dzisiaj wpadłam na kolejny filmik :) Co do książki, to za horrorami nie przepadam, ale muszę przyznać, że ten mnie zaciekawił, a w zasadzie Twoja recenzja to sprawiła :)

  OdpowiedzUsuń

Polityka prywatności

Korzystanie ze strony "Esa Czyta" jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych. Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby. Udział w konkursach organizowanych przez stronę Esa Czyta wiąże się jednoznaczne z dobrowolnym podaniem danych osobowych i oświadczeniem, że są one podane zgodnie z prawdą. Dane podane w konkursie są przetwarzane wyłącznie w celach konkursowych tzn. publiczne ogłoszenie zwycięzcy konkursu oraz późniejszego przesłania nagrody konkursowej. Oświadczenie: Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią klauzuli informacyjnej oraz informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych strony "Esa Czyta" oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawa ich poprawiania.