piątek, 2 maja 2014

Krwawy, majówkowy stosik ;)


Latem zaczytywałam się w powieściach gotyckich, jesienią w obyczajowych, zimą w westernach, a wiosną... Cóż. Jak widać wiosną królują horrory, thrillery i kryminały, czyli dla każdego coś miłego ;) 
Jeżeli już od dłuższego czasu śledzicie mój kanał YouTube lub bloga, to z całą pewnością wiecie, że nigdy nie kupię książki, która będzie droższa niż magiczne pięć złotych. Swoją drogą dzięki temu wciąż nie zbankrutowałam... ;) 
Recenzję "Endemii" będziecie mogli obejrzeć na moim kanale już w najbliższy weekend (szykujcie się na fajerwerki), natomiast jeżeli chodzi o całą resztę, to mam nadzieję, że moje opinie na ich temat już w tradycyjnej formie ukażą się na blogu w najbliższych miesiącach. Myślę, że tym sposobem usatysfakcjonowani będą zarówno miłośnicy słuchania, jak i czytania o książkach. 
Powyższy stosik nie oznacza oczywiście, że zamierzam czytać wyłącznie książki "z dreszczykiem", ale o tym będziecie mogli przekonać się już wkrótce oglądając filmik, w którym pokażę Wam moje plany na maj. Plany obejmujące naprawdę różne książki ;)


 "Endemia" (Michał Gacek)

Powieść grozy, której akcja koncentruje się wokół małej miejscowości o nazwie Kniecieniec. Olga, główna bohaterka, ścigana przez zazdrosnego chłopaka i dręczoną wyrzutami sumienia reporterkę, wpada na trop tajemnicy związanej z przeszłością miasteczka i swoim pochodzeniem. Niezwykłe zdarzenia mnożą się, powielając wzorce sprzed lat - deszcze żab, przywidzenia, zmarli składający wizyty krewnym. Bohaterowie próbują odpowiedzieć na pytanie, czy wydarzenia rozgrywające się wokół są halucynacją wywołaną falą upałów, przejawem zatrucia związanym z działalnością miejscowych zakładów chemicznych, czy może oznaką boskiej interwencji. Prawda okaże się o wiele bardziej bolesna i przerażająca...

"Zagłuszyć krzyk" (Neil White)

Rozbiera je, wiąże, zapycha usta ziemią. A potem pisze wiersz. I wysyła go do gazety... Taki morderca istniał naprawdę. Dennis Rader z Wichita w stanie Kansas w ciągu kilkunastu lat zamordował dziesięć osób. Szukając rozgłosu wysyłał listy do gazet i kontaktował się z policją. Chciał, by nadano mu pseudonim, pragnął być zapamiętany. Ten jeden z najsłynniejszych amerykańskich seryjnych morderców był szanowanym obywatelem, filarem swojej społeczności, wiernym lokalnej kongregacji i... przewodniczącym rady kościelnej. Do swoich listów do prasy dołączał wiersze zapowiadające kolejne morderstwa. To właśnie one doprowadziły do jego aresztowania w 2005 roku oraz zainspirowały Neila White'a do napisania tej powieści.

"Prosto w przepaść" (Stanley Ellin)

Tego dnia George LaMain kończy szesnaście lat. Wychowywany tylko przez ojca, który nie poświęca mu zbyt wiele czasu, bo musi zarabiać na życie, prowadząc bar. I właśnie tego wieczoru w barze odwiedza ojca słynny dziennikarz sportowy, który... wychłoszcze starego LaMaina na oczach innych i to bez zbytniego oporu ze strony bitego. Za co? Tego George nie usłyszy od ojca. Wie jednak, że musi coś zrobić. Sięga po leżący pod barowym kontuarem rewolwer ojca i rusza w ślad za oprawcą. By go zwyczajnie zabić...

"W biegu" (Charles Williams)

Po ostrej sprzeczce o żonę Russell Foley wyszedł z domu Charlesa Stedmana, policjanta mającego w środowisku opinię podrywacza. Wtedy jeszcze Stedman żył... Ale teraz policja całego okręgu została postawiona na nogi, bo znaleziono ich kolegę martwego. A Foley nie ma żadnego alibi i pozostaje mu tylko uciekać. Chociaż to jeszcze bardziej pogarsza jego sytuację i potwierdza rację porucznika Brannana z wydziału zabójstw...

"Bajki pisane krwią" (Arnaud Delalande)

Francja, maj 1774 roku. Król Ludwik XV kona. Wkrótce zaczną się przygotowania do uroczystej koronacji następcy tronu - Ludwika XVI. W samym sercu Wersalu, w Galerii Zwierciadlanej zostają znalezione zwłoki zamordowanej młodej kobiety. Obok ciała na pół pożartego przez wilki zabójca pozostawił zakrwawiony tom dzieł de la Fontaine'a. Czemu scena zbrodni nawiązuje do znanej bajki "Wilk i baranek"? Czy to ostrzeżenie dla przyszłego monarchy i zapowiedź kolejnych morderstw inspirowanych twórczością siedemnastowiecznego pisarza i moralisty? 
"Dziewczynka, która za bardzo lubiła zapałki" (Gaetan Soucy)

Ta niezwykła opowieść wymyka się wszelkim próbom klasyfikacji. Wyrafinowany horror z elementami romansu, groteski, magii i suspensu? Czy może poetyckie studium patopsychologiczne? 
Historia rozpoczyna się śmiercią bogatego właściciela odciętej od świata posiadłości. Osierocone dzieci muszą jakoś zdobyć trumnę i pochować ojca. Jedno z nich udaje się zatem do pobliskiego miasteczka, którego nigdy wcześniej nie widziało. Ta niesamowita wyprawa zamieni się z czasem w podróż do tajemnic przeszłości, tym bardziej mrocznych, że relacjonowanych przez osobę, która nie do końca uświadamia sobie sens zachodzących wydarzeń.

Jestem bardzo ciekawa, o której z książek chcielibyście usłyszeć najszybciej? Prawdę mówiąc nie wiem za którą się zabrać ;)

21 komentarzy:

 1. "Zagłuszyć krzyk" - bardzo ciekawy tytuł :) Aż sobie go zanotuję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie tytuły są mi obce. Czekam na wrażenia:)

  OdpowiedzUsuń
 3. wow coś pięknego - uwielbiam tego typu krwawe klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No no :D Ładniutko! :D Miłej lektury!

  OdpowiedzUsuń
 5. "Bajki pisane krwią" czytałam. Co do reszty czekam cierpliwie na recenzje. Szczególnie ciekawe wydają się ""Zagłuszyć krzyk" i "Dziewczynka, która za bardzo lubiła zapałki".

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja ci nie pomogę, bo nie czytuję zwykle takich książek, ale czekam na Twoje opinie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zacny stos. Zwłaszcza "Zagłuszyć krzyk" i "Dziewczynka, która za bardzo lubiła zapałki" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Zagłuszyć krzyk" jakoś najbardziej mnie przyciąga, czekam z niecierpliwością na Twoją opinię :)
  A przy okazji, jeśli chciałabyś upolować kolejną książkę, zapraszam do siebie, konkurs właśnie wystartował :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Krwawo :D Też mam Bajki pisane krwią - czekają na swoją kolej :) Zaciekawiłaś mnie "Dziewczynka, która za bardzo lubiła zapałki", czekam na recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tutuł ostatniej zaintrygował mnie chyba najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znam żadnej z powyższych pozycji, ale czekam na Twoje recenzje ;)

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie: http://faaantasyworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam żadnej, więc jest mi całkowicie obojętne o czym najpierw poczytam u Ciebie;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Z chęcią posłuchałabym o książce "Zagłuszyć krzyk".

  OdpowiedzUsuń
 14. Choć od czasu do czasu sięgam po książki "z dreszczykiem", nie słyszałam o żadnej z Twojego stosiku. Zatem miłej lektury i chętnie posłucham, czy warto! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Osobiście nie lubię żadnego z tych "wiosennych" gatunków, ale plany czytelnicze uważam za bardzo zacne :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Intrygujący stosik, nie powiem :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mnie ciekawią "Zagłuszyć krzyk" i "Bajki pisane krwią". Czekam na recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Taki ładny stos;) Zwłaszcza "Bajki pisane krwią" wydają się zachęcające.

  OdpowiedzUsuń
 19. Tytuł "Bajki pisanie krwią" mnie rozbroił :)

  OdpowiedzUsuń

Polityka prywatności

Korzystanie ze strony "Esa Czyta" jest jednoznacznym wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnych z art. 13 o Ochronie Danych Osobowych. Jednocześnie każda osoba ma prawo do dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich poprawienia w razie potrzeby. Udział w konkursach organizowanych przez stronę Esa Czyta wiąże się jednoznaczne z dobrowolnym podaniem danych osobowych i oświadczeniem, że są one podane zgodnie z prawdą. Dane podane w konkursie są przetwarzane wyłącznie w celach konkursowych tzn. publiczne ogłoszenie zwycięzcy konkursu oraz późniejszego przesłania nagrody konkursowej. Oświadczenie: Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią klauzuli informacyjnej oraz informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych strony "Esa Czyta" oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawa ich poprawiania.